123 999 680 • biblioteka@ignatianum.edu.pl
Miło nam poinformować, że w I rozstrzygnięciu konkursu Społeczna odpowiedzialność nauki II, znalazły się 4 projekty złożone przez UIK - zyskały pozytywną ocenę i zostały zakwalifikowane do finansowania. W module "Wsparcie bibliotek naukowych" są to: Elektroniczna bibliografia jezuicka oraz Opracowanie zagranicznych książek humanistycznych z XIX i XX w. Po podpisaniu umów będą realizowane w najbliższym roku przez Zespół Biblioteki.
Elektroniczna bibliografia jezuicka
Celem projektu jest uruchomienie Elektronicznej Bibliografii Jezuickiej, umożliwiającej rejestrację publikacji dotyczących działalności jezuitów w Polsce i na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Projekt ma celu udostępnienie szerokiemu gronu naukowców i studentów bazy bibliograficznej ułatwiającej wyszukiwanie informacji oraz wspomagającej prowadzenie badań naukowych dotyczących działalności jezuitów. Scalenie informacji z różnych zbiorów danych wraz z zapewnieniem profesjonalnej obsługi informatycznej dla oprogramowania ułatwi i usprawni dalsze prowadzenie rejestracji bibliograficznej gronu bibliografów i naukowców zaangażowanych w utrzymanie i rozwój bazy.
Podstawę do zasilenia bazy będą stanowić dane pochodzące z dwutomowej "Podstawowej bibliografii do dziejów Towarzystwa Jezusowego" wydanej w 2009 r. w koedycji Wydawnictwa WAM i Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" (ponad 8 tys. pozycji bibliograficznych). W ramach projektu zostaną wykonane prace mające na celu podniesienie jakości i ustandaryzowanie dostępnych danych. W projekcie przewidziano także wykorzystanie danych z katalogów centralnych oraz opracowanie publikacji z autopsji.
Bibliografia będzie obsługiwana za pomocą oprogramowania Koha - otwartoźródłowego zintegrowanego systemu bibliotecznego, dostosowanego do potrzeb projektu. Podobne rozwiązania funkcjonują już w środowisku bibliotek kościelnych: Elektroniczna Bibliografia Nauk Teologicznych FIDES oraz Bibliografia polska Jana Pawła II (1978–1999).
Projekt wpisuje się szereg aktywności jezuickiego ośrodka studiów historycznych w Krakowie. Wśród ostatnich działań warto wymienić: projekt Wzrost potencjału badawczego w naukach o kulturze i religii w obszarze wkładu kulturowego jezuitów, realizowany w latach 2024-2027 w ramach programu "Regionalna inicjatywa doskonałości" oraz projekt Digitalizacja archiwaliów Towarzystwa Jezusowego w Polsce w 460 lat od przybycia do Rzeczpospolitej realizowany w latach 2022-2024 w ramach programu "Nauka dla Społeczeństwa".
Wartość projektu: 190 800, 00
Kwota przyznana przez Ministra: 171 600, 00
Okres realizacji: 12 miesięcy
Opracowanie zagranicznych książek humanistycznych z XIX i XX w.
Projekt obejmuje opracowanie zagranicznych książek z dziedziny nauk humanistycznych (nauki o kulturze i religii, historia, filozofia), wydanych w większości w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim. Kolekcja zagranicznych książek stanowi unikalny w skali kraju zbiór publikacji, które były gromadzone na potrzeby jezuickiego środowiska naukowego oraz działalności wydawniczej.
Wśród publikacji wytypowanych do skatalogowania są m.in. fragmenty następujących kolekcji:
Podobny projekt Opracowanie zagranicznych książek filozoficznych z XIX i XX w. był realizowany do niedawna z ubiegłorocznego naboru "Społecznej odpowiedzialności nauki".
Wartość projektu: 147 000, 00
Kwota przyznana przez Ministra: 132 000, 00
Okres realizacji: 12 miesięcy
Prawa autorskie © 2024. All rights reserved.
Designed by Biblioteka AIK