Studenci AIK

fot. Archiwum Biblioteki
zaktualizowany
2020-10-10

Biblioteka jest zapleczem studiów. Zapewniamy: literaturę do zajęć, fachową i życzliwą pomoc, warunki i przestrzeń do pracy. U nas znajdziesz książki i czasopisma potrzebne do zajęć uczelnianych. Jeśli nie znajdziesz, nauczymy Cię wyszukiwać. Jeśli nie mamy, to postaramy się zakupić.

Jeżeli szukasz czegoś na konkretny temat - do prezentacji, zaliczenia, pracy dyplomowej - pomożemy Ci dotrzeć do potrzebnych publikacji. Przy okazji wskażemy inne miejsca, gdzie znajdziesz potrzebne informacje - nie tylko w Krakowie, ale także w Internecie. My też na tym skorzystamy - Twoje pytania pomogą nam rozwijać Bazę wiedzy.

Biblioteka to przestrzeń dla Ciebie - przyjdź i zobacz. Skorzystaj z komfortowych stanowisk w Czytelni, uczelnianego WiFi, komputerów do przedłużonej pracy. Biblioteka to przestrzeń dla Was - w Pokoju pracy grupowej możecie wspólnie przygotować się do zajęć, prezentacji lub projektu.

Na początek

Korzystanie z Biblioteki wymaga kilku działań wstępnych - zapisania się, zaznajomienia z ofertą i zasadami korzystania. Możesz skorzystać w tym celu ze szkolenia podstawowego - najlepiej w kilkuosobowej grupie ze znajomymi z roku.

Na co dzień

Korzystanie ze zbiorów bazuje na katalogu bibliotecznym - w nim znajdziesz książki i czasopisma, nie tylko drukowane, ale też elektroniczne. Na koncie bibliotecznym widzisz swoje zamówienia, wypożyczenia itp. Ze zbiorów w Czytelni możesz korzystać samodzielnie, pozostałe musisz zamówić przez konto. Zamówienia są realizowane na bieżąco. Książki czekają na odbiór przez tydzień, jeśli nie zostaną odebrane wracają do magazynu. Jednocześnie możesz wypożyczyć 5 książek, każdą z nich na 4 tygodnie. Jeśli nikt ich nie zamówi, to możesz trzykrotnie przedłużyć czas wypożyczenia. I odwrotnie - możesz rezerwować książki wypożyczone przez innych użytkowników. Za niezwrócenie książek w przewidzianym terminie naliczamy kary finansowe - 20 gr od egz. za każdy rozpoczęty dzień.

Ze zbiorów możesz korzystać też na miejscu, nie wypożyczając ich poza Bibliotekę, np. z czasopism, których w ogóle nie wypożyczamy.

Z książek i czasopism wykonujemy ksero, jest płatne i wymaga złożenia zamówienia. Samodzielnie możesz wykonać skany i zapisać je na własnym nośniku USB, niewielkie pliki prześlesz bezpośrednio na skrzynkę pocztową.

Co dalej?

Skorzystaj z przestrzeni dostępnej w Bibliotece - w Czytelni głównej znajdziesz ciszę i komfortowe warunki do indywidualnej pracy, w Informatorium panuje większy ruch i jest głośniej, w Pokoju pracy grupowej możesz pracować wspólnie z innymi.

Zapoznaj się z zasobami przestrzeni wirtualnej - stroną internetową oraz Bazą wiedzy. Znajdź swój sposób na "bycie na bieżąco": Aktualności, kanał RSS, Facebook, Instagram, Blog, Newsletter.

Organizujemy szkolenia - indywidualne i grupowe - poszerzające kompetencje związane z wyszukiwaniem informacji i korzystaniem z różnych źródeł informacji. Szkolimy też z konkretnych baz danych lub zasobów tematycznych, związanych z kierunkami studiów. Skorzystaj gdy zaczniesz gromadzić literaturę do pracy licencjackiej lub magisterskiej.

I jeszcze...

Nie ograniczaj się do korzystania tylko w naszej Biblioteki. W innych też znajdziesz książki do wypożyczenia, warunki do nauki lub bazy, których nie mamy.