Nowy portal internetowy

Zdjęcie
Nowy portal internetowy
fot. WordClouds.com
zaktualizowany
2020-03-13
Body

Odświeżona strona internetowa, to element bibliotecznej przestrzeni wirtualnej, przez który chcemy ułatwić korzystanie z naszej oferty. W jej prezentacji opieramy się na standardach stosowanych przez biblioteki, szczególnie uczelniane. Chcemy, aby serwis BibliotekaAIK.pl był punktem odniesienia dla studentów i pracowników Akademii Ignatianum w Krakowie w trakcie studiów oraz działalności naukowej.

Portal

Portal jest samodzielnym elementem bibliotecznej infosfery, ale także integruje jej pozostałe elementy, a więc: Bazę wiedzy, blog i katalog. Publikujemy zatem informacje o naszych zbiorach i zasobach licencjonowanych, do których organizujemy dostęp, świadczonych usługach, zasadach korzystania oraz dostępnej przestrzeni. Prezentowane treści wzbogaciliśmy o możliwość społecznościowego udostępniania oraz komentowania. Staramy się ułatwić przeglądanie zawartości witryny, bo uważamy, że "klikanie" pozwala lepiej zorientować się w dostępnej ofercie. Miło nam będzie usłyszeć, że ktoś odwiedza naszą stronę lub widzieć ruch na stronie dzięki dodanym narzędziom analitycznym. Odradzamy jednak chodzenie po stronie w celu zapoznania się z nową ofertą. Zdecydowanie lepszym sposobem na "bycie na bieżąco" jest korzystanie z kanałów RSS obsługujących zarówno Aktualności i Bloga, jak i poszczególne kategorie w ramach portalu. Użytkownikom przyzwyczajonym do otrzymywania wiadomości na skrzynkę pocztową proponujemy zapisanie się do Newslettera, przez który informujemy o najważniejszych zmianach i nowościach w naszej ofercie.

Baza wiedzy

Drugim ważnym elementem bibliotecznej infosfery jest Baza wiedzy. Przygotowujemy w niej opisy źródeł informacji, przydatnych w trakcie studiów. Selekcję tematyczną opieramy na kierunkach studiów oferowanych w AIK. Staramy się, aby informować o zasobach przydatnych zarówno na początku studiów, jak i w ich trakcie, np. przy wyborze tematu pracy dyplomowej. Bazę wiedzy tworzymy także z myślą o kadrze dydaktycznej i naukowej Uczelni. Zasoby opisywane w Bazie wiedzy mogą okazać się przydatne do prowadzonych zajęć. Dla doktorantów mogą być punktem odniesienia w rozwoju warsztatu naukowego i publikowaniem wyników badań. Kadrze naukowej oferujemy uporządkowaną informację dot. procesu ewaluacji działalności.

Bazę wiedzy tworzymy w oparciu o pytania, kierowane do nas przez użytkowników. Staramy się odpowiadać na potrzeby, z jakimi kierują się do nas nie tylko studenci, ale także pracownicy AIK. Liczymy na pomoc w dalszym rozwijaniu tego narzędzia. Dlatego zdecydowaliśmy się na użycie najbardziej popularnego na świecie rozwiązania bazowiedzowego, jakim jest MediaWiki, oprogramowanie używane przez Wikipedię. Baza wiedzy jest jedną z wiki uruchomionych w obrębie platformy, która może obsłużyć także kolejne wiki. Sami - w Zespole Biblioteki - korzystamy na potrzeby wewnętrzne z osobnej wiki. W ramach tej platformy oferujemy przestrzeń do projektów uczelnianych lub związanych z prowadzonymi zajęciami.

Blog

Blogi funkcjonują zazwyczaj jako odrębne od stron internetowych serwisy. U nas zdecydowaliśmy się na silną integrację z portalem. Na początek chcemy informować o tym, co dzieje się w Bibliotece. W minionych latach w Bibliotece zaszły duże zmiany, w których koncentrowaliśmy się na poszerzaniu oferty usług i dostosowywaniu ich do potrzeb. Brakowało nam przestrzeni dzielenia się naszymi doświadczeniami z użytkownikami, z którymi przecież współtworzymy uczelnianą i biblioteczną społeczność. Postaramy się zatem częściowo opisać minione działania. Ważniejsze będzie jednak to, co dzieje się na bieżąco i plany na przyszłość. Podobnie jak w przypadku Bazy wiedzy liczymy na aktywność użytkowników - sygnały zwrotne, opinie, komentarze pomogą nam w bieżącej działalności, korygowaniu oferty i planach rozwojowych.

Katalog

Podstawowym dla biblioteki systemem komputerowym jest zintegrowany system biblioteczny, w którym katalog stanowi dla użytkowników główne źródło informacji o zbiorach, a przez połączenie z kontem pozwala na elektroniczną obsługę udostępniania. Od początku 2019 r. pracujemy nad zmianą dotychczasowego oprogramowania (katalogi i konto) na system Koha. Wdrożenie przewidziane na 8 miesięcy wydłużyło się już do 9 i niestety nie zakończy się we wrześniu. Z kilkutygodniowym opóźnieniem uruchomimy niebawem nowy katalog - kolejny z elementów bibliotecznej infosfery. Jego prezentacji poświęcimy osobny wpis na blogu.

Do obsługi powyższych serwisów używamy otwartego oprogramowania: Drupal (portal), MediaWiki (Baza wiedzy) i Koha (system biblioteczny). Korzystamy z dostępnych w standardzie wersji dla urządzeń mobilnych oraz obcojęzycznych interfejsów. Portal jest też dostępny po angielsku - stopniowo tłumaczymy kolejne strony. Zdajemy sobie sprawę, że oferowane przez nas serwisy wymagają jeszcze uzupełnienia treści. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy uda nam się je uporządkować oraz wdrożyć dalsze mechanizmy wspomagające zarządzanie informacją i jej udostępnianie.

Historia

Przy okazji zmian warto przypomnieć sobie jak wyglądała strona Biblioteki we wcześniejszych odsłonach. Pierwszą - i dotychczas utrzymywaną - domeną, w której uruchomiono zasoby biblioteczne była strona Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego jezuici.krakow.pl. Strona została uruchomiona 27 grudnia 1998 r., w serwisie Archive.org możemy zobaczyć jej wersję z 1 marca 2000 r. Strona internetowa AIK w domenie ignatianum.edu.pl działa od 2003 r. (wersja z 11 października 2003 r.). Podstrony Biblioteki pojawiły się w niej w grudniu 2008 r. wraz ze zmianą CMS (wersja z 6 grudnia 2008 r.). Przekierowanie dla ignatianum.edu.pl/biblioteka zaczęło działać rok później (wersja z 6 grudnia 2009 r.). Od tego momentu podstrony Biblioteki były dostępne pod tym właśnie adresem. CMS-y obsługujące portal uczelniany zmieniały się w 2015 r. (wersja z 16 marca 2015 r.) i 2018 r.

15 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie, w trakcie którego powstał ogólny plan wdrożenia opisywanych tutaj zmian. Przypadający wtedy Dzień Wikipedii był szczególny, bo encyklopedia obchodziła 18 urodziny! 26 września, w dniu w którym polskojęzyczna edycja Wikipedii osiąga pełnoletniość kończymy prace przygotowawcze.

Na koniec skróty: